Rózsakvarc

A Rózsakvarc az egyike a legismertebb ásványoknak.

Nevét lágy rózsaszín színéről kapta, amely a nagyon világostól (majdnem fehértől) a sötét lilásrózsaszínig terjed.

A rózsakvarc mindig masszív formában található meg, ezért hiányoznak belőle a szabályos, lapos kristálylapok.

Jellemzően pegmatitokban található, de hidrotermális vénákban is előfordul.

A kutatások kimutatták, hogy a rózsakvarc lágy rózsaszín színét az egymáshoz igazodó szilikát ásványi rostok mikroszkopikus zárványainak köszönheti.

A szálak kikristályosodtak, amikor a a szilícium-dioxid lehűlt, és a rózsakvarc kristályirányának megfelelően igazodnak el.

A rózsaszín színt okozó leggyakoribb szennyeződések a mangán, a vas és a titán.

Ezek a szennyeződések a krostályrács egyes szilíciumatomjait helyettesítik, és bizonyos hullámhosszú fényt elnyelnek, míg másokat visszavernek.

A visszaverődő fény hullámhosszai a spektrum rózsaszín tartományába esnek, ezért van a rózsakvarc jellegzetes rózsaszín színe.

A kvarckristályban lévő szennyeződés mennyisége határozza meg a rózsaszín szín intenzitását. A több szennyeződést tartalmazó kristályok mélyebb rózsszíneslilásak, míg a kevesebb szennyeződést tartalmazó kristályok halványabb rózsaszínűek lesznek.

A tipikus felhős rózsakvarc mellett, amelyet zárványok színesítenek, létezik egyfajta átlátszó kvarc, amely rózsaszín színét egy másik mechanizmusnak köszönheti.

A szakmában néhányan „rózsaszín kristálykvarcnak”, „kristályos rózsakvarcnak” vagy egyszerűen „rózsaszín kvarcnak” nevezik.

A masszív rózsakvarchoz képest kivételesen ritka.

Átlátszó, jól formált kristályok gyönyörű halmazaiként fordulhat elő.

A legszebb példák Brazíliából származnak, különösen egy Galiléia melletti lelőhely, amely Valadaresben található Minas Gerais államban.

A legjobbakat gyakran ásványi példányokként hagyják meg, amelyek magas árat kelnek el az aukciókon.

2013-ban volt egy nagyszerű példa.

Ez a példány 39 x 20 cm méretű, és egy emberi alakra emlékeztető füstkvarc magja van, amelyet átlátszó rózsaszín kvarckristályok csillogó glóriája vesz körül.

A La Madona Rosa (a Rózsaszín Madonna) 662 500 dollárért kelt el.

Az egyes lerakódásokból származó anyagok természetes fény hatására kifakulnak, de besugárzással visszaállítható a színe. Az orosz kristálytermesztők szintetikus rózsaszín kvarcon végzett kutatása egy színképző mechanizmust mutatott ki, amely a természetes anyaghoz nagyon hasonló eredményeket eredményezhet.

A termelők rózsaszín színt állítanak elő az átlátszó szintetikus kvarcban úgy, hogy alumínium- és foszforszennyeződésekkel termesztik.

Néhány ilyen szennyeződés helyettesíti a szilíciumot a kvarcrácsban. Az ezt követő besugárzás színközpontokat hoz létre, amelyek a kristály rózsaszín színét adják.

Az egyes helyekről származó rózsakvarc gömbökké vagy medálokká  csiszolva csillagfényt mutat , hasonlóan bizonyos zafírokhoz.

Ezeket Csillag Rózsakvarcnak nevezik.

A hatsugaras csillagot a beágyazott Rutil szálak fényének visszaverődése okozza, amelyek 60°-os szögben metszik egymást.

 

 

A kategóriában 12 termék található.